Cell Culture Media, Supplements, and Reagents
Filtered Search Results
Gibco™ HuMEC Basal Serum-Free Medium (1X)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
HuMEC Basal Serum-Free Medium (1X)
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ G-5 Supplement (100X)
G-5 Supplement (100X)
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ Bovine Albumin Fraction V (7.5% solution)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bovine Albumin Fraction V (7.5% solution)
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Corning™ Cell-Tak Cell and Tissue Adhesive
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Attach cells or tissue sections to many types of surfaces, including plastic, glass, metal, FEP Polymer, and biological materials. Corning™ Cell-Tak Cell and Tissue Adhesive is a specially formulated protein solution extracted from marine mussel, Mytilus edulis.
| Content And Storage | Stable for at least three months at 2° to 8°C. Do not freeze. |
|---|---|
| Description | Molecular weight: 110 to 114kd |
| Product Type | Cell and Tissue Adhesive |
| Form | Liquid |
| Formulation | As liquid in 5% acetic acid |
| Concentration | 1 to 5μg/ cm2 of growth surface depending on cell type |
| Source | Polyphenolic Proteins secreted by Mytilus edulis |
Gibco™ Autolyzed Yeast Extract (15% solution)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A concentrated extract of soluble amino acids, carbohydrates, vitamins and minerals
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ Dopaminergic Neuron Maturation Supplement
Dopaminergic Neuron Maturation Supplement is a component of the Gibco™ PSC Dopaminergic Neuron Differentiation Kit that is also offered separately.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ EfficientFeed™ C+ 2X Supplement
Gibco EfficientFeed C+ 2X Supplement is a single-part liquid supplement for fed batch addition to the culture of multiple cell lines to assist with process development and maximization of bioreactor utilization.
| Shipping Condition | Approved for shipment at Room Temperature or on Wet Ice |
|---|---|
| Content And Storage | Store at 2–8°C. Store dark and dry. |
| Product Type | Cell Culture Supplement |
| Form | Liquid |
| pH | 6 to 8 |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | EfficientFeed |
Gibco™ CTS™ LV-MAX™ Production Medium
Gibco CTS LV-MAX Production Medium is a chemically-defined, serum-free, protein-free medium validated for recombinant lentiviral vector production.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Ambient |
|---|---|
| Cell Line | Viral Production Cells |
| Product Type | LV Production Medium |
| Form | Liquid |
| Classification | Animal Origin-free |
| Manufacturing Quality | ISO 13485, MDSAP, FDA-registered, 21 CFR 820 |
| Shelf Life | 24 months from date of manufacture |
| For Use With (Application) | LV Production |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | HEK293 |
Gibco™ ExpiCHO™ Stable Production AGT Medium
Gibco ExpiCHO Stable Production Medium (SPM) is specifically designed to simplify your cell line development process into production with minimal effort and a high degree of confidence.
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Cell Line | ExpiCHO-S |
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C). |
| Format | Ropack Bucket |
| Product Type | ExpiCHO Stable Production Medium (SPM) |
| Form | Powder (AGT) |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Shelf Life | 24 months |
| Product Line | ExpiCHO |
Gibco™ CD OptiCHO™ AGT™ Medium
CD OptiCHO™ medium is specifically designed to offer high performance and yield with recombinant CHO cells in a chemically defined fed-batch environment.
Gibco™ Efficient-Pro™ Medium (+) Insulin
Efficient-Pro Medium (+) Insulin is a next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) medium used in the production of proteins such as monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Cell Line | Insulin-dependent CHO Cell Lines |
| Content And Storage | Store in the dark at 2°C to 8°C. |
| Product Type | CHO Media |
| Form | Liquid |
| Classification | Chemically-defined,Animal Origin-free,Serum-free,cGMP |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Green Features | Sustainable packaging |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | Next Gen CHO Media |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ CD OptiCHO™ Medium
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Cell Line | CHO |
|---|---|
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C) and protect from light. |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine,No Phenol Red |
| Endotoxin Level | Low |
| Concentration | 1 X |
| Format | Bottle |
| Included Antibiotics | No antibiotics |
| With Additives | Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate |
| Product Type | CD OptiCHO Medium |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Species | Hamster |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ RPMI 1640 Medium, no glutamine, no phenol red
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Roswell Park Memorial Institute (RPMI) 1640 medium was originally developed to culture human leukemic cells in suspension and as a monolayer.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ RPMI 1640 Medium, powder
RPMI 1640 Medium was originally developed to culture human leukemic cells in suspension and as a monolayer.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, Jurkat, MCF-7, PC-12, PBMC, astrocytes, and carcinomas |
| Content And Storage | Storage conditions: 2-8° C Shipping conditions: Ambient Shelf life: 36 months from date of manufacture |
| Product Type | RPMI 1640 Medium (Roswell Park Memorial Institute 1640 Medium) |
| Form | Powder |
| Classification | Animal Origin-free |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Shelf Life | 36 Months From Date of Manufacture |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
| Cell Type | Leukemic Cells |
Gibco™ RPMI 1640 Medium, GlutaMAX™ Supplement
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
RPMI 1640 Medium (Roswell Park Memorial Institute 1640 Medium) was originally developed to culture human leukemic cells in suspension and as a monolayer.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, Jurkat, MCF-7, PC-12, PBMC, astrocytes, and carcinomas |
| Content And Storage | Storage conditions: 2-8° C. Protect from light Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES,No Sodium Pyruvate |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Green Features | ACT Ecolabel (Silver) |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Leukemic Cells |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | GlutaMAX,Phenol Red |
| Product Type | RPMI 1640 Medium (Roswell Park Memorial Institute 1640 Medium) |
| Classification | Animal Origin-free |
| Shelf Life | 12 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco, GlutaMAX |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |